Nultý ročník Bathory Crossu

04.01.2024
Takto sa to všetko začalo. Vďaka týmto bežcom vznikol Bathory Cross.
Takto sa to všetko začalo. Vďaka týmto bežcom vznikol Bathory Cross.

Je nedeľa, 29. novembra 2015. Osem hodín ráno. Na čachtické námestie, ktorému dominuje drevená socha Bátoryčky, sa schádzajú bežci. Už ich tam je okolo dvadsiatky. Pestrofarebné bežecké oblečenie a systematické rozcvičovania naznačujú, že sa tu bude asi závodne behať.

 Veď prečo nie. Obec je športovo a bežecky naladená, každoročne sa tu v letných mesiacoch koná známy polmaratón. Lenže teraz je koniec novembra, mrazivé počasie a v bežeckých kalendároch žiadny beh nefiguruje. Možno práve preto sem títo ľudia zavítali a možno to bola práve početná účasť, ktorá stála za vznikom podujatia pod názvom Bathory Cross. 

Celej akcii predchádzala nenápadná udalosť na sociálnej sieti, zverejnená nadšencami z občianskeho združenia Na hrade, ktorí v tom čase brigádne čistili miestne podzemné chodby. Z popisu vyplýva, že to bola skôr doplnková akcia smerovaná k rýchlejšej prechádzke po okolitých kopcoch a nebola propagovaná ako čisto bežecká akcia, hoci niesla motivačný názov "Bathory Cross, alebo "Čachtický krvák".

"Ak niekomu nevyhovuje sobotňajšia brigáda, doraziť sa môže aj v nedeľu. Pozývame všetkých milovníkov rýchlej chôdze, alebo skôr pomalého behu, na cross akciu "Čachtický krvák". Počas neho sa budeme poniektorí snažiť absolvovať 17km trať s prevýšením 770 metrov v nejakom atraktívnom čase. Hore kopcom svižný krok, dolu kopcom a po rovine beh."

Možno to mala byť iba taká obyčajná športová "jednohubka", ale nestalo sa tak. Účasť bežeckých nadšencov bola presvedčivá. Ich zážitky a neskôr sprostredkované dojmy boli tak silné, že sa ani inak nedalo. Po úspešnom návrate do pomysleného cieľa v Čachticiach im bolo prisľúbené, že do roka a do dňa bude pripravené riadne bežecké podujatie, kde už budú bežať na čas a o víťazstvo. A tak vznikol Bathory Cross. 

Na vrchole Veľkého Plešivca všetci pekne pospolu
Na vrchole Veľkého Plešivca všetci pekne pospolu

Autentické reakcie na sociálnej sieti po absolvovaní behu. 

"0. Báthory Cross "Čachtický krvák" 17km/700m aneb "Bežci všech zemí, spojte se!" Krásne niečo, keď sa zídu všetky vekové, kvalitatívne rozdielne skupiny a len tak si idú potrajlúvať niekam do hôr...", napísal Jiří Horníček, jeden z účastníkov vydareného behu, autor väčšiny tu publikovaných fotografií. 

"Je ale moc zaujímavé, ako málo stačí niekedy človeku, aby strávil niekde 1/4 dňa pobehovaním hore dole jak pako a je šťastný jak malé deco, ktoré dostane novú hračku... Bez nejakých riešení si to proste užíva, smeje sa, kecá, fotí, obdivuje a len tak JE, len tak no. Nič mu viac netreba...," pokračoval ešte nadšene.

"Naozaj stačí tak málinko ..., dnes to bolo pre mňa úžasné byť s Vami všetkými, aspoň chvíľku Vás vidieť spokojných a neskutočne šťastných, keď ste dobehli parádny trailík. Nasiakla som znova tú neopakovateľnú atmosféru behu... Vďaka, behúni," zanechala odkaz Milada Doskočilová Orolínová.   

"Symbolické ukončenie hradnej sezóny. Očakávali sme zimu, mrznúci dážď, blato, šmýkanie sa, skrátka všetko, čo by naplnilo podtitul Bathory Crossu, teda Čachtický krvák. A výsledok? Jarné počasie, na Plešivci ani náznak vetra, účastníci sa vyhrievali na slnku, fotilo sa a hlavne usmievalo. Priatelia, na toto o rok zabudnite. Urobíme všetko preto, aby bol 1. Bathory Cross 2016 skutočným Čachtickým krvákom," píše na stránke združenie Na hrade, ktoré udalosť usporiadalo.